Латвиска Советска Социјалистичка Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Латвиска ССР)
Latvijas Padomju Sociālistiskā Republika
Знаме на Латвиската ССР
Грб на Латвиската ССР
Soviet Union - Latvian SSR.svg
Девиза: Visu zemju proletārieši, savienojieties!
Главен град Рига
Образувана 21 јули 1940
В составот на СССР од 5 август 1940
до 4 мај 1990
Површина
64 580 км2
12-та во СССР
Население
2 666 000 (1989)
14-та во СССР
Густина
41,3 км2
9-та во СССР

Латвиската советска социјалистичка република, или Летонска Советска Социјалистичка Република, е една од некогашните републики на Советскиот Сојуз.

Поврзано[уреди | уреди извор]