Лас Навас дел Маркез

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лас Навас дел Маркез
Панорамски поглед на Лас Навас дел Маркез
Панорамски поглед на Лас Навас дел Маркез
Знаме на Лас Навас дел МаркезАмблем на Лас Навас дел Маркез
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаЛас Навас дел Маркез
Површина
 • Вкупна94 км2 (36 ми2)
Надм. вис.&100000000000013000000001.300 м
Население (2018)
 • Вкупно5,139[1]
 • Густина54,2/км2 (1,400/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Лас Навас дел Маркез — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт