Ласло Ѓере

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ласло Ѓере на Ролан Гарос 2021 година

Ласло Ѓере (2 јуни 1995 година Сента) е српски тенисер со унгарско потекло.

Најдобар пласман на АТП листата му е 27 место во поединечна конкуренција од 10.06.2019. На почетокот играл во предизвикувачите, а од 2015 година се почесто во квалификациите на АТП турнирите, а од 2018 г. . почнал да игра редовно во главната ждребка.

Во 2012 година, тој победил на „Orange Bowl“ во тенис до 18 години.[1]

Тениска кариера[уреди | уреди извор]

Ѓере ја започнал својата АТП кариера во 2013 година на Тајланд Опен, каде што пристигнал благодарение на специјалната покана што ја добил англиски: wild card). Во првото коло на тој турнир загубил од шестиот носител Фелисијано Лопес со 0:2 (3:6, 3:6).[2]

Својот прв забележителен резултат го постигнал на Чешкиот опен одржан во Простејов во јуни 2015 година, каде што загубил во финалето од вториот носител Јиржи Весели, кој тогаш бил 41. на АТП листата. На тој турнир, тој победил тројца играчи од топ 100 до финалето, вклучувајќи го и првиот носител Мартин Клижан. Другите двајца играчи биле Душан Лајовиќ и Жоао Соуза.[3][4]

Тој ја освоил првата АТП титула во кариерата во февруари 2019 година на турнирот од серијата 500 во Рио де Жанеиро. Во финалето тој го победил 18-годишниот Канаѓанец Алиасима. На тој начин обезбедил голем напредок на АТП листата, од 90. до 37. место. Веќе на почетокот на турнирот, тој го победил првиот носител, Доминик Тим, што воедно е негова прва победа над некои од најдобрите 10 играчи.[5]

Тој стигнал до својата втора АТП титула во октомври 2020 година на турнирот од серијата 250 во Сардинија. Тој во мечот за титулата во два сета го совладал Марко Чекинат.[6]

АТП финале[уреди | уреди извор]

Индивидуални: 3 (2: 1)[уреди | уреди извор]

Легенда
Гренд слем турнири (0: 0)
Завршно првенство на сезоната (0: 0)
АТП Мастерс 1000 (0: 0)
АТП 500 (1: 0)
АТП 250 (1: 1)
Финале по подлога
Тврда (0:0)
Земја (2: 1)
Трева (0:0)
Финале по локација
Отворено (2: 1)
Сала (0:0)
Исход бр. датум Турнир Подлога Противник Резултат
Победник 1. 24 февруари 2019 година Рио, Бразил Земја КанадаФеликс Огер-Алијасим 6: 3, 7: 5
Победник 2. 18 октомври 2020 година Пула, Италија Земја Италија Марко Секинато 7: 6 (7: 3), 7: 5
Финалист 1. 11 април 2021 година Каљари, Италија Земја Италија Лоренцо Сонего 6: 2, 6: 7 (5: 7), 4: 6

Финале на АТП Челинџер и ИТФ фјучерс[уреди | уреди извор]

Поединечно: 24 (11:13)[уреди | уреди извор]

Легенда
Предизвикувачи (2: 9)
Фјучерси (9: 4)
Финале по подлога
Тврдо (1: 1)
Земја (10:12)
Трева (0:0)
Тепих (0:0)
Финале по локација
Отворено (11:13)
Сала (0:0)
Исход Бр. Датум Турнир Подлога Противник Резултат
Финалиста 1. 16. септембар 2012. Суботица, Србија, F12 Земја Словачка Јозеф Ковалик 6:3, 0:6, 3:6
Победник 1. 28. јули 2013. Кикинда, Србија, F6 Земја Теодор Дачан-Крачун 6:2, 6:1
Победник 2. 1. септември 2013. Златибор, Србија, F11 Земја Србија Пеѓа Крстин 7:6(7:0), 6:3
Финалиста 2. 17. новември 2013. Никозија, Кипар, F1 Земја Австрија Бастијан Тринкер 2:6, 3:6
Финалиста 3. 24. новември 2013. Никозија, Кипар, F2 Тврда Чешка Михал Шмид 4:6, 2:6
Победник 3. 11. мај 2014. Бол, Хрватска, F8 Земја Словенија Мике Урбанија 6:1, 6:2
Победник 4. 18. мај 2014. Приједор, БиХ, F2 Земја Босна и Херцеговина Томислав Бркић 6:3, 6:2
Финалиста 4. 8. јуни 2014. Будимпешта, Унгарија, F1 Земја Шведска Патрик Розенхолм 3:6, 7:5, 4:6
Победник 5. 21. септември 2014. Ниш, Србија, F13 Земја Србија Иван Бјелица 7:6(8:6), 6:4
Победник 6. 21. деќември 2014. Дакар, Сенегал, F2 Тврда Босна и Херцеговина Алдин Шеткиќ 7:5, 2:6, 6:4
Победник 7. 1. февруари 2015. Каиро, Египат, F3 Земја Камил Мајхжак 6:3, 7:5
Финалиста 5. 6. јуни 2015. Простјејов, Чешка Земја Чешка Јиржи Весели 4:6, 2:6
Победник 8. 21. февруари 2016. Хамамет, Тунис, F6 Земја Австрија Паскал Брунер 1:6, 6:1, 7:6(7:5)
Финалиста 6. 26. јуни 2016. Милано, Италија Земја Италија Марко Чекинато 2:6, 2:6
Финалиста 7. 7. август 2016. Кортина д'Ампецо, Италија Земја Бразил Жоао Соуза 4:6, 6:7(4:7)
Победник 9. 2. април 2017. Опатија, Хрватска, F4 Земја Чешка Зденек Колар 7:5, 6:4
Финалиста 8. 4. јуни 2017. Виченца, Италија Земја Мартон Фучович 6:4, 6:7(7:9), 2:6
Финалиста 9. 24. јуни 2017. Попрад, Словачка Земја Седрик-Марсел Штебе 0:6, 3:6
Победник 10. 16. јули 2017. Перуџа, Италија Земја Шпанија Данијел Муњос де ла Нава 7:6(7:2), 6:4
Финалиста 10. 23. јули 2017. Сан Бенедето, Италија Земја Италија Матео Беретини 3:6, 4:6
Финалиста 11. 7. октомври 2017. Алмати, Казахстан Земја Србија Филип Крајиновиќ 0:6, 3:6
Финалиста 12. 12. мај 2018. Рим, Италија Земја Чешка Адам Павлашек 6:7(1:7), 7:6(11:9), 4:6
Финалиста 13. 9. јуни 2018. Простјејов, Чешка (2) Земја Шпанија Џауме Мунар 1:6, 3:6
Победник 11. 1. јули 2018. Милано, Италија Земја Италија Џанлука Магер 6:2, 6:1

Двојки: 1 (0: 1)[уреди | уреди извор]

Легенда
Предизвикувачи (0:1)
Фјучерси (0:0)
Финале по подлога
Тврдо (0:0)
Земја (0:1)
Трева (0:0)
Тепих (0: 0)
Финале по локација
Отворено (0: 1)
Сала (0:0)
Исход бр. датум Турнир Подлога Партнер Противник Резултат
Финалист 1. 15 мај 2015 година Самарканд, Узбекистан Земја СрбијаПеѓа Крстин БелорусијаСергеј БетовРусијаМихаил Елгин
4: 6, 3: 6

Настап на турнири во поединечна конкуренција[уреди | уреди извор]

Година 2015. 2016. 2017. 2018. 2019. 2020. 2021. 2022. О/И Поб:пор %
Гренд слем турнири
ОП Аустралије Н КВ1 КВ2 0 / 4 0:4 0%
Франција Ролан Гарос КВ1 КВ2 0 / 5 4:5 44%
Вимблдон Н Н КВ1 НО 0 / 3 2:3 40%
САД ОП САД КВ1 КВ2 Н 0 / 4 1:4 20%
Поб:пор на г. с. 0:0 0:1 0:0 1:4 3:4 0:3 3:4 0:0 0 / 16 7:16 30%
Репрезентација
25x25пкс Дејвис куп Н Н ПФ Н НО Н 0 / 2 1:2 33%
Поб:пор 0:0 0:0 0:1 1:1 0:0 0:0 0:0 0:0 0 / 2 1:2 33%
АТП Мастерс 1000 серија
САД Индијан Велс Н Н Н НО 0 / 3 1:3 25%
САД Мајами Н Н Н Н Н НО 0 / 1 1:1 50%
Монако Монте Карло Н Н Н Н НО 0 / 2 0:2 0%
Шпанија Мадрид Н Н Н Н НО КВ1 0 / 1 2:1 67%
Италија Рим Н Н Н Н Н 0 / 2 1:2 33%
Канада Канада Н Н Н Н НО Н 0 / 1 0:1 0%
САД Синсинати Н Н Н Н КВ1 0 / 2 0:2 0%
Кина Шангај Н Н Н Н Н НО 0 / 0 0:0 0%
Франција Париз Н Н КВ2 Н 0 / 3 0:3 0%
Поб:пор на м. т. 0:0 0:0 0:0 0:1 4:7 0:1 1:6 0:0 0 / 15 5:15 25%
Пласман на крај година 186 185 88 93 38 57 52 3.139.172 $

Победа над топ 10 тенисери[уреди | уреди извор]

Ѓере има сооднос победи-порази 2:5 (28,6%) против тенисерите кои биле рангирани меѓу првите 10 на АТП листата во моментот на натпреварот.[7]

Сезона 2013 година 2014 година 2015 година 2016 година 2017 година 2018 година 2019 година. 2020 година 2021 година Во целост
Победа 0 0 0 0 0 0 2 0 0 2
# Играч Позиција Турнир Подлога Коло Резултат Позицијата на Ѓере
2019 година.
1. Австрија Доминик Тим бр. 8 Рио, Бразил Земја 1K 6: 3, 6: 3 бр. 90
2. АргентинаХуан Мартин дел Потро бр. 8 Мадрид, Шпанија Земја 6: 3, 2: 6, 7: 5 бр. 32

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mlada nada Laslo Đere, poput Federera i Rodika, osvojio prestižni Oranž Boul“. Blic sport. 9. 12. 2012. Посетено на 25. 5. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  2. „Đere na debiju u Bangkoku poražen od Felisijana Lopeza“. Blic sport. 23. 9. 2013. Посетено на 25. 5. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  3. „Redom padali Kližan, Lajović i Souza: Đere u finalu turnira u Prostejovu!“. Blic sport. 5. 6. 2015. Посетено на 25. 5. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  4. „Đere poražen u finalu čelendžera u Češkoj“. Blic sport. 6. 6. 2015. Посетено на 25. 5. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  5. „Djere Holds Off Felix For Maiden Title“. ATP Tour. 24. 2. 2019. Посетено на 25. 2. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  6. „Serbian Success: Djere Captures Sardinia Crown“. ATP Tour. 18. 10. 2020. Посетено на 19. 10. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  7. „Laslo Djere – ATP Win/Loss“. ATP Tour. Посетено на 28. 6. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Ласло Ѓере Профил на мрежното место на АТП (англиски) Уредете го ова на Википодатоците
  • Ласло Ђере на сајту Међународне тениске федерације
  • Ласло Ђере на сајту Дејвис купа