Ларуски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ларуски јазик
Застапен воСудан
Говорници40.000 во 1998 [1]  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3lro

Ларускиот јазик или познат како лароски, аелеираски, нгвулароски или јилароски јазикнигер-конгоански јазик од подгрупата на талодиско-хејбански јазици.[2] Јазикот се зборува на територијата на Судан и во 1998 година биле регистрирани 40.000 говорници. Овој јазик има два дијалекта и тоа, тундули и ларо[1] и се пишува со латиница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Ларускиот јазик на Ethnologue“. Посетено на 2010-09-07.
  2. Кардофанските јазици на Etnologue

Поврзано[уреди | уреди извор]