Прејди на содржината

Лариосауро

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лариосауро (италијански: Lariosauro) е криптозоолошко суштество кое наводно живее во езерото Комо во Италија, околу 30 километри од Милано. Комо е едно од најдлабоките европски езера.

Настани[уреди | уреди извор]

Во 1946 година очевидец наводно видел суштество слично на влекач кое пливало по езерото. Суштеството се викало Лариосауро (називот се користел и во 19 век). Името го добило по видот на диносауруси "Лариосаурус" чии остатоци биле пронајдени покрај езерото. По првата статија за оваа суштество, напишано е дека ова е есетра. Се зборувало дека оваа чудовиште е обична измама.

Имало уште видувања на оваа суштество:

  • Во 1954 година видено е суштество со округол нос.
  • Во август 1957 година видено е големо суштество во водите помеѓу Донго и Мусо.
  • Во септември 1957 година видено е чудно суштество со глава која личела на крокодилска.
  • Во 2003 година видено е суштество кое личи на јагука долго 10-12 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]