Прејди на содржината

Лапароскопија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лапараскопијa
Медицинска процедура
Илустрација на лапароскопија
ICD-9-CM54.21
MeSHD010535
OPS-301 code:1-694

Лапароскопија (од античките грчки зборови λαπάρα (лапара), што значи „страна“ и σκοπέω (скопео), што значи „гледа“) — операција која се изведува во абдоменот или карлицата преку мали засеци (обично 0,5-1,5 см) помош на камера. Лапароскопот помага при дијагностицирање или терапевтски интервенции со неколку мали засеци на стомакот [1]. Лапараскопската хирургија има голем број на предности за пациентот во однос на класичната отворена процедура. Главни предности се намалена болка поради малите засеци, намалена хеморагија и пократко време на закрепнување.

  1. MedlinePlus > Laparoscopy Архивирано на 26 јули 2011 г. Update Date: 8/21/2009. Updated by: James Lee, MD // No longer valid

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]