Ланциего (Алава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ланциего, Алава)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ланциего
Општина
Lantziego
Lanciego en otoño.jpg
Грб на Ланциего
Грб
Ланциего се наоѓа во Шпанија
Ланциего
Местоположба во Шпанија
Координати: 42°34′ СГШ 2°31′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Автономна област Шаблон:Country data País Vasco
Провинција Алава
основан 1630
Управа
 • Alcalde Мануел Забала Гонзалес (PP del País Vasco)
Површина
 • Вкупна 24,20 km2 (930 sq mi)
Надм. вис. 541 m (1,775 ft)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Postal code 01308

Ланциего е општина која се наоѓа во провинција Алава, во автономната покраина Баскија.