Ланестер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ланестер
Lanester
Lannarstêr
Бродски гробишта на реката Блаве
Бродски гробишта на реката Блаве
Грб на Ланестер
Ланестер is located in Франција
Ланестер
Ланестер
Местоположба во регионот Бретања
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Bretagne" does not exist|270px|Ланестер во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Bretagne" does not exist]]
Ланестер
Координати: 47°45′53″ N; 3°20′32″ W / 47.7647° СГШ; 3.3422° ЗГД / 47.7647; -3.3422Координати: 47°45′53″ N; 3°20′32″ W / 47.7647° СГШ; 3.3422° ЗГД / 47.7647; -3.3422
ЗемјаФранција
РегионБретања
ДепартманМорбијан
ОкругЛорјан
КантонЛанестер
Управа
 • Градоначалник (2014—2020) Терез Тјери
Површина118,37 км2 (709 ми2)
Население (1999)221.897
 • Густина12/км2 (31/ми2)
INSEE/Пошт. бр.56098 / 56600
Надм. висина0 м )
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Ланестер (француски: Lanester, бретонски: Lannarstêr) – општина во департманот Морбијан, на југозапад од регионот Бретања во Франција.

Жителите на Ланестер се нарекуваат ланестерци.

Географија[уреди | уреди извор]

Ланестер се наоѓа на вливот на реките Скорф и Блаве. Покрај тоа низ него минува и реката Плесис. Негови соседни општини се: Лорјан, Кодан, Енебон, Кервињак и Локмикелик.

Топонимија[уреди | уреди извор]

Бретонското име на општината е Lannarstêr што доаѓа од Lann-еr-stеr што значи „пустош на реката“.

Историја[уреди | уреди извор]

Општината Ланестер била создадена во 1909 година со отцепување од општината Кодан. Работниците кои работеле во Лорјан, често со селско потекло, во голем број се населиле со нивните семејства. Иако градот сè уште има работничка традиција, развил исто така битни трговски простори. Еден дел од територијата е рурален иако земјоделската активност замира. Исто како и Лорјан, Ланестер беше многу погоден од Втората светска војна.

Население[уреди | уреди извор]

Население по години
19111936195419621968197519821990199920082013
7.7298.66811.73716.57119.24521.07421.64322.10221.89722.49021.874

Бретонски јазик[уреди | уреди извор]

Во 2007 година општината донела план за промоција на бретонскиот јазик. Во 2008 година 5,67% од децата во примарните училишта посетувале билингвална настава.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]