Ланге Берге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ланге Берге
{{{name}}} на интерактивна карта

Карта

Ланге Берге (германски: Lange Berge - Долги Ридови) е мал венец на Германското Средногорје, до надморска височина од 527,2 м , [1] кои лежат главно во баварските области Горна Франконија со северозападно подножје во Тирингија.

Локација[уреди | уреди извор]

Венецот лежи на границата меѓу Баварија и Тирингија во окрузите Кобург и Хилдбургхаузен меѓу Еисфелд на реката Верра на север, долината Лаутер на исток, Кобург на Иц на југ и Бад Родач на запад.

Хилс[уреди | уреди извор]

Највисоката точка на Ланге Берге е Бухберг (527,2 м) во Баварија, едвај забележлива еминенција на автопатот А 73 меѓу Сенингшхоке и автопатот раскрсница на Ајсфелд Суд.

  1. Кратографски служби на Сојузната управа за заштита на природата, Германија