Лангенштајн (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лангенштајн
Дел во Халберштат
Грб на Лангенштајн
Лангенштајн (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Лангенштајн (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Халберштат
Основни податоци
Површина 21 км2
Надм. височина 192 м
Население 1.929  (31 декември 2006)
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38895
Повик. бр. 03941
Портал www.gemeinde-langenstein-vorharz.de
Местоположбата на Лангенштајн во рамките на округот Харц
Местоположбата на Лангенштајн во рамките на округот Харц
Координати 51°51′11″N 10°59′18″E / 51.85306° СГШ; 10.98833° ИГД / 51.85306; 10.98833Координати: 51°51′11″N 10°59′18″E / 51.85306° СГШ; 10.98833° ИГД / 51.85306; 10.98833
Палата

Лангенштајн е село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Халберштат. Концентрациониот логор од Втората светска војна Лангенштајн-Цвиберге се наоѓал овде.