Ламивудин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ламивудин
Систематско (IUPAC)
2',3'-dideoxy-3'-thiacytidine
4-Amino-1-[(2R,5S)-2-(hydroxymethyl)-1,3-oxathiolan-5-yl]-1,2-dihydropyrimidin-2-one
Клинички податоци
Заштитени имињаEpivir, others[1]
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa696011
Licence dataEMA:[[[:Предлошка:Infobox drug/EMA-EPAR]] врска]
Бременосна
категорија
  • AU: B3
  • US: C (Ризикот не е отфрлен)
Начин на издавање
  • UK: POM (само на рецепт)
  • US: само
Начин на
примена
By mouth
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост86%
Врзување за белковинитеПомалку од 36%
Полувреме на елиминација5 до 7 часа
ЕкскрецијаБубрези (околу 70%)
Назнака
CAS-број134678-17-4 Ок
ATC кодJ05AF05
DrugBankDB00709 Ок
ChemSpider66068 Ок
UNII2T8Q726O95 Ок
KEGGD00353 Ок
ChEMBLCHEMBL141 Н
NIAID ChemDB000388
Синоними(−)-L-2′,3′-dideoxy-3′-thiacytidine
PDB ligand ID3TC (PDBe, RCSB PDB)
Хемиски податоци
ФормулаC8H11N3O3S
Моларна маса229.26 g/mol
 НОк (што е ова?)  (провери)

Ламивудин е антиретровирусен лек кој се користи во превенција и третман на ХИВ/СИДА.[1] Исто така се користи во третманот на хроничен хепатит Б, кога другите опции не се од избор.[1] Делотворен е против ХИВ-1 и ХИВ-2.[1] Вообичаено се користи во комбинација со други антиретровирусни лекови како зидовудин и абакавир.[1]

Чести несакани ефекти се наузеа, дијареа, главоболка, замор и кашлица.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „Lamivudine“. The American Society of Health-System Pharmacists. Архивирано од изворникот на 2 June 2016. Посетено на 31 July 2016.