Ламберт Италијански

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ламберт Италијански
Франкиски император
Ламберт (втор од лево) прикажан како еден од кралевите кои ја милувале и заштитувале опатијата Свети Климент Касаурски.
Од Chronicon Casauriense, ракопис од 12 век
Император во Италија
Крал на Италија
На престол891–898
ПретходникГвидо III Сполетски
НаследникАрнулф Каринтаниски
Починал(а)898
Спинета Маренго, Италија
Почивалиште
ДинастијаГвидовци
ТаткоГвидо III Сполетски
МајкаАгелтруда

Ламберт или Ламберт II Сполетски (о. 880-15 октомври 898)[1] ― крал на Италија од 891 година, франкиски император, совладеел со неговиот татко од 892 година, и војвода од Сполето и Камерино (како Ламберт II) од смртта на неговиот татко во 894. Тој бил син на Гвидо III Сполетски и Агелтруда, роден во Сан Руфино. Тој бил последниот владетел што издал капитулар според каролиншката традиција.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Carpegna Falconieri

 

Извори[уреди | уреди извор]

  • Carpegna Falconieri, Tommaso di. Lamberto. Dizionario Biografico degli Italiani, LXIII. Рим: 2004, pp. 208–211.
  • Comyn, Robert. History of the Western Empire, from its Restoration by Charlemagne to the Accession of Charles V, Vol. I. 1851
  • Kreutz, Barbara (1996). Before the Normans: Southern Italy in the Ninth and Tenth Centuries. University of Pennsylvania Press.
  • Mann, Horace, K. The Lives of the Popes in the Early Middle Ages, Vol. III: The Popes During the Carolingian Empire, 858–891. 1925
  • Mann, Horace, K. The Lives of the Popes in the Early Middle Ages, Vol. IV: The Popes in the Days of Feudal Anarchy, 891–999. 1925
  • Wickham, Chris. Early Medieval Italy: Central Power and Local Society 400–1000. MacMillan Press: 1981.