Прејди на содржината

Ламаско-кечуански дијалект

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ламаско-кечуански дијалект
Llakwash Runashimi / Lamas Kichwa
Застапен воПеру
Говорници45,000  
Јазично семејство
кечуански
  • кечуански II
    • ламаско-кечуански дијалект
Јазични кодови
ISO 639-2que
ISO 639-3qvs

Ламаско-кечуанскиот е варијанта/ дијалект на кечуанскиот јазик кој се зборува во покраината Ламас во Перу. Овој дијалект е во голема мера загрозен бидејќи бројот на деца кои го изучуваат јазикот е мал.

  • Marinerell Park, Nancy Weber, Víctor Cenepo S. (1975): Diccionario Quechua de San Martín - Castellano y vice versa. Ministerio de educación del Perú
  • Gerald Taylor (2006): Diccionario Quechua Chachapoyas - Lamas (- Castellano)

Поврзано

[уреди | уреди извор]