Ламада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ламада во чаша

Ламада е еден безалкохолен пијалак слична како лимонадата. Популарен пијалак е во Индија и Пакистан, каде што тоа се нарекува на ореол паани, но се користи името за лимонада, лимбо паани. Исто така, е позната во Тајланд и други делови на Југоисточна Азија, бидејќи е распоространета во овие области.[1]

Ламадата е концентриран сок за првпат се појавил на пазарот во 1867, како Материјал LM нас.[2] во 2004 година. е на производи и компании AG Бар. Ламадата  често се прави со мешање сок од „Севн ап“ со лимонов сок. Компанијата „Минит“ ја производила ламадата со додавање на вишни.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Numbu Paani“. Vahrevah. Посетено на 9 декември 2012.
  2. „Rose's Lime juice history“. Rose's Mixers. Архивирано од изворникот на 2019-02-20. Посетено на 9 декември 2012.
  3. „Minute Maid Cherry Limeade“. The Coca-Cola Company. Посетено на 9 декември 2012.