Лале Андерсен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Lale Andersen
Lale.jpg
Lale Andersen in her garden, ca. 1952
Роден(а)Elisabeth Carlotta Helena Berta (Liese-Lotte) Bunnenberg
23 март 1905(1905-03-23)
Lehe, now a part of Bremerhaven, Germany
Починал(а)29 август 1972(1972-08-29) (возр. 67)
Vienna, Austria
ПочивалиштеLangeoog, East Frisian Islands, Lower Saxony, Germany
НационалностGerman until second marriage by which she became Swiss
Други имињаLiselotte Wilke, Nicola Wilke
ЗанимањеChanteuse, recording artist, lyricist, music writer, actress
СопружникGerman Impressionist painter Предлошка:Illm (в. 1922; раз. 1931) Swiss composer Artur Beul (в. 1949; her death 1972)
Децаthree (all by her first husband Paul Ernst Wilke)

Лале Андерсен (23 март 1905 година - 29 август 1972 година) била германска шансон - пејачка - текстописец и актерка родена во Ли (сега претставува дел од Бремерхавен). Таа е најпозната по толкувањето на песната Лили Марлеин во 1939 година, која до 1941 година го надминува конфликтот да стане најголем меѓународен хит на Втората светска војна . Популарна и со Оската и сојузниците, оригиналното снимање на Андерсен предизвика мрежни верзии, до крајот на војната, на повеќето главни јазици во Европа и од некои од најпопуларните уметници во нивните земји.