Лак за коса (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Лак за коса
(Hairspray)“
Hairspray2007poster.JPG
Режисер Адам Шенкмен
Продуцент Крег Задан
Сценарист Џон Вејтерс
Настапуваат Ники Блонски
Џон Траволта
Мишел Фајфер
Зак Ефрон
Квин Латифа
Жанр мјузикл, комедија
Музика Марк Шејмен
Кинематографија Бојан Базели
Дистрибутер New Line Cinema
Премиера 20 јули 2007
Времетраење 117 мин.
Држава  САД
Јазик англиски
Буџет $75,000,00
Претходен Спреј за коса (1988)

Лак за Коса (англиски: Hairspray) е мјузиклкомедија филм од 2007 год. Во главните улоги настапуваат Ники Блонски , Зак Ефрон, Мишел Фајфер, Џон Траволата, Кристофер Волкен, Квин Латифа, Аманда Бајнс. Филмот својата премиера ја доживеа на 20 јули 2007 година. Овој филм е адаптација на истоимениот филм од 1988 год.