Езерска Река (Баба)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Лак Поток)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Езерска Река
или Лак Поток
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворБаба Планина
УстиеДрагор

Езерска Река или Лак Поток — река во Западна Македонија и притока на реката Драгор.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката се наоѓа на планината Баба и извира под Големото Езеро. Нејзиното течение е југозападно од селото Нижеполе. Се влева во реката Драгор.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 29. ISBN 978-9989-2117-6-8.