Лакримариј (поезија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Лакримариј“
АвторПетре М. Андреевски
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски
Жанрпоезија
ИздавачАрс ЛИБРИС
Издадена
прво издание 1999/издание 2020
Медиумпечатено издание
Страници88
ISBN978-608-259-759-1

„Лакримариј“ — поезија на македонскиот писател Петре М. Андреевски од 2003 година.

Содржина[уреди | уреди извор]

Лакримариј е шише во кое европските дворјанки собирале детски солзи за разубавување на лицето. Нашите мајки, пак, ги собирале своите солзи за да имаат што да однесат на гробишта.

Книгата е поделена на три циклуси песни (Лицето на зборовите, Посвети и Колку сме блиску, а далеку), стихозбирката Лакримариј ја обгрнува тагата како естетско доживување на измамничкиот свет.

Протегнати од родокрајот до Далечниот Исток, секоја од песните содржани во оваа збирка може да го носи квалификативот „антологиска“, затоа што зборува со универзален јазик преку кој резигнацијата како очекуван епилог симболично се прочистува таму некаде, на врвот на Фуџи...[1] Според интервјуто со П.М. Андреевски „Лакримариј“ е целото наше колективно паметење кое завлегува и во иднината, во него се собрани сите солзи на народот. [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петре М. Андреевски, Лакримариј, Скопје: Арс ЛИБРИС 2020.
  2. Петре М. Андреевски,Тогаш така реков, Скопје:Штрк,2007стр.78-82.

Поврзано[уреди | уреди извор]