Лакас-христијанско муслимански демократи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лакас-христијанско муслимански демократи
Lakas-Christian Muslim Democrats
of the Philippines
Претседавач Фидел Рамос
Претседател Просперо Ногралес
Главен раководител Глорија Макапагал-Аројо
Генерален секретар Хуан Мигел Зубири
Основана 1991
Политичка идеологија Христијанска демократија
Социјален конзервативизам [се бара извор]
Политичка позиција центар [1]
Меѓународно здружение Centrist Democrat International
Бои Сина, жолта, црвена
Портал [2]
Поврзано Политика на Филипините

Список на партии

Лакас-христијанско муслимански демократи (англиски: Lakas-Christian Muslim Democrats или популарно позната како Lakas или Lakas-CMD) — политичка партија во Филипините.

Наводи[уреди | уреди извор]


Предлошка:Политика наФилипините