Лакарско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лакарско Езеро
Lago Lácar
Лакарско Езеро Lago Lácar -
Место Flag of Neuquen province in Argentina.gif Неукен
Координати 40°11′S 71°32′W
Вид ледничко езеро
Главен истек Уаум
Површина на сливот 1.048 км2
Земји во сливот  Аргентина
Површина 55 км2
Прос. длабочина 167 м
Најг. длабочина 277 м
Надм. височина на површината 630 м
Острови
Населени места Сан Мартин де лос Андес

Лакарско Езеро (шпански: Lago Lácar) ледничко езеро сместено во покраината Неукен. Припаѓа на планинскиот венец на Андите, и се наоѓа на 630 м надморска висина, со координати 40°11′S, 71°32′W . Околината околу езерото претежно е ненаселена освен малото гратче Сан Мартин де лос Андес на североисточниот брег.

Езерото има површина од 55 км2 и просечна длабочина од 167 м. Максималната длабочина изнесува 277 м.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Лакарско Езеро Архивирано на 14 јануари 2006 г. - Светска база на езера (англиски)