Прејди на содржината

Лакавица (Штипско)

Координати: 41°39′10″N 22°14′08″E / 41.65278° СГШ; 22.23556° ИГД / 41.65278; 22.23556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Преработка од 00:32, 13 октомври 2021; направена од Bjankuloski06 (разговор | придонеси) (→‎Избирачко место: Јазична исправка, replaced: Изборно место → Избирачко место, изборно место → избирачко место (2), изборното место → избир)
Лакавица
Лакавица во рамките на Македонија
Лакавица
Местоположба на Лакавица во Македонија
Лакавица на карта

Карта

Координати 41°39′10″N 22°14′08″E / 41.65278° СГШ; 22.23556° ИГД / 41.65278; 22.23556
Општина Штип
Население 139 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 30032
Надм. вис. 250 м
Лакавица на општинската карта

Атарот на Лакавица во рамките на општината
Лакавица на Ризницата

Лакавица — село во Општина Штип, во околината на градот Штип.

Географија и местоположба

Селото се наоѓа во областа Лакавица, по долината на реката Крива Лакавица, оддалечено 17,5 километри јужно од Штип, а 24 километри западно од Радовиш.

Историја

Стопанство

Демографија

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 139 жители. Следува табела на националната структура на населението[2]

Националност Вкупно
Македонци 111
Албанци 0
Турци 28
Роми 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 0

Општествени установи

Самоуправа и политика

Избирачко место

Во селото постои избирачкото место бр. 2308 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште. Во ова избирачко место е опфатено и селото Балталија.[3]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 118 гласачи.[4]

Културни и природни знаменитости

Редовни настани

Личности

Култура и спорт

Иселеништво

Поврзано

Наводи

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  4. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски