Лазар Тодоров

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лазар Тодоров - Фертиката ( Кочани1923 во Софија, Бугарија ) — македонски револуционер.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Летото во 1923 година, по наредба на Тодор Александров и Александар Протогеров, сред бел ден во Софија, бил убиен Лазар Тодоров, бидејќи тој им го оспорувал правото да создаваат организација и во нејзино име да зборуваат и вршат работа на сметка на Македонија, која нив ги проколнува како најголеми изроди и предавници.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Динев, Ангел (1983). Политичките убиства во Бугарија. Скопје: Култура-Скопје. стр. 333.