Лазар Киселинчев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Лазар Киселинчев
Lazar Kiselinchev MOO.JPG
Роден 20 јануари 1874
Косинец, Македонија
Починал 18 декември 1946
Софија, Бугарија

Лазар Киселинчев бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член и војвода на Македонската револуционерна организација.