Лазарополска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лазарополска Река
Местоположба
Физички особености
УстиеМала Река
Особености на сливот

Лазарополска Рекарека во Западна Македонија и притока на Мала Река.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Лазарополска Река своето име го добила по селото Лазарополе низ коешто поминува.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира на планината Бистра. По своето течение, реката поминува низ селото Лазарополе. Се влева во Мала Река.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 41. ISBN 978-9989-2117-6-8.