Лазарета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Островот Лазарета

Лазарета (грчки: Λαζαρέττα), исто така наречен Лазарето — ненаселен остров близу северниот брег на Крит во Егејското Море. Се наоѓа во близина на градот Ханија и административно е во рамките на општината Ханија, во округот Ханија.

Поврзано[уреди | уреди извор]