Лажи ме

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лажи ме
Жанркриминалистичка драма
Создадена одСемјуел Баум
УлогиТим Рот
Кели Вилијамс
Брендан Хајнс
Моника Рејмунд
Хејлеј МекФарленд
Меки Фајфер[1]
Воведна темаBrand New Day by Ryan Star
Завршна тема"Mr. Clean" by The Jam
Земја на потеклоСАД
Првичен јазиканглиски
Бр. на сезони3
Бр. на епизоди48 (список на епизоди)
Производство
Извршен продуцент(и)Brian Grazer
David Nevins
Samuel Baum
Shawn Ryan (season 2)
Elizabeth Craft
Sarah Fain
(season 2)
Продуцент(и)Samuel Baum (seasons 1–2)
Tim Roth (season 3)
Времетраење42 минути
Продукциска куќаImagine Television
20th Century Fox Television
MiddKid Productions
Pagoda Pictures
Дистрибутер20th Television
Прикажување
Првична мрежаFox
Првично прикажувањејануари 21 2009 (2009-01-21)
Мрежна страницаfox.com/lietome/

Лажи ме е американска телевизиска серија од жанрот криминалистичка драма. Првобитно е емитувана на мрежата Фокс од 21 јануари 2009 до 31 јануари 2011 година. Во серијата, д-р Кал Лајтман (Тим Рот) и неговите колеги во Лајтман груп се ангажирани од трети лица (најчесто од локални или федерални законски тела), и учествуваат во истрагата, откривајќи ја вистината со помош на применета психологија: толкувајќи ги најситните изрази на лицето и телото.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lie to Me – Characters“. Fox Broadcasting Company. Архивирано од изворникот на 2009-05-05. Посетено на July 23, 2009.
  2. „Lie To Me“. Fox. Архивирано од изворникот на 2008-11-20. Посетено на November 16, 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]