Лагуна Чикабал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лагуна Чикабал
Laguna Chicabal
Лагуна ЧикабалLaguna Chicabal -
Координати 14°47′N 91°40′W
Тип кратерско езеро
Земји во сливот Гватемала Гватемала
Макс. ширина 575 m
Макс. длабочина 331 m
Надм. височина на површината 2,712 m

Лагуна Чикабал (шпански: Laguna Chikabal) е гватемалско езеро кое е свето за Мајанскиот народ Мами. Езерото се наоѓа во близина на градчето Сан Мартин Сакатепеквез во департманот Кецалтенанго. Како кратерско езеро, Лагуна Чикабал е формирано во кратерот на вулканот Чикабал на надморска висина од 2.712 m. Околината на езерото е магловита шума.

Лагуна Чикабал е изграден како центар на Мам-Мајанската "космовизија", и мајанските традиционалисти сѐ уште користат неколку жртвеници на езерскиот брег. Постојат рестрикции при посета на езерото во почетокот на мај, кога маите ги слават нивните традиционални церемонии без никаково вознемирување. Поради големата духовна важност на езерото, капењето е забрането.