Лагуна Брава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лагуна Брава
Laguna Brava
Yolnabaj
Лагуна Брава Laguna Brava Yolnabaj - Поглед на езерото
Поглед на езерото
Место Нентон
Координати 16°03′00 N°91′34
Вид Карстно езеро
Главен дотек Рио Јалакастан
Земји во сливот Гватемала Гватемала
Најг. должина 6 km
Најг. ширина 1.2 km
Површина 3.8 km²
Надм. височина на површината 1,142 m

Лагуна Брава (шпански: Laguna Brava или Yolnabaj) е карстно езеро во Гватемала. Се наоѓа во општината Нентон, во близина на границата со Мексико. Езерото се напојаву со неколки потоци кои се влеваат исклучиво преку пад, односно како водопади.[1]

Околината околу езерото во почетокот на 19 век била населена со мајански заедници од народот Чух.[2] Во 2000 имало конфликт за сопственот на езерото помеѓу домородното население и американските сопственици кои сакале езерото да го направат природен резерват.[2]

Yolnabaj.jpg

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]