Лагарфљотски црв

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лагарфљотски црв
Лагарфљот
Подвидезерско чудовиште
Првпат забележано1345
Последно забележано2012
ЗемјаИсланд
ЖивеалиштеЛагарфљот

Лагарфљотски црв (исландски: Lagarfljótsormurinn) е исландско езерско чудовиште кое наводно живее во езерото Лагарфљот. Прво видување на оваа суштество се случило во 1345 година, а видувањата продолжиле и во 21 век. Последно забележено видување се случило во 2012 година кога е снимено суштество кое плива по езерото. Повеќето луѓе кои го виделе ова суштество зборуваат дека виделе грпка која ѕирка од водата.[1][2] Суштеството наводно е долго околу 12 метари (некои луѓе кажуваат дека грпката која ѕирка од водата е долга како автобус). Во февруари 2012 година објавени се снимки на суштество кое личи на долг црв кој плива низ водата.[3][4] Луѓето кои ја објавиле снимката подоцна изјавиле дека мисле дека тоа бил не жив објект затоа што во текот на снимањето објектот на водата не го менувал правецот и изгледало дека водата го турка, а не дека самото плива.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. East Iceland, Iceland regions, Iceland on the web
  2. "Er þetta Lagarfljótsormurinn?", RÚV 2. февруари 2012
  3. Worm Monster, Season 2, Destination Truth, Sci-Fi Channel, archived at the Wayback Machine 7. февруари 2009.
  4. Sveinn Birkir Björnsson, Chasing Monsters in East-Iceland, The Reykjavík Grapevine 9. мај 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Ormurinn í Lagarfljóti from Jón Árnason, Íslenzkar Þjóðsögur og Æfintýri, at Netútgáfan
  • Helgi Hallgrímsson. Lagarfljót, mesta vatnsfall Íslands: staðhættir, náttúra og saga. Reykjavík: Skrudda, 2005. ISBN 978-9979-772-43-9