Лав Штајнберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лев Стајнберг

Лав Петрович Штајнберг бил руски диригент и композитор. Роден е на 3 септември 1870 година во Москва, а починал на 16 јануар 1945 година.[1]

Во 1914 година Дјагилев го поканил во Париз и Лондон. Тој во 1943 година го основал Московскиот државен симфониски оркестар.

Композиции[уреди | уреди извор]

  • Опера „Девет дена што го потресоа светот“ («Девять дней, которые потрясли мир»)

Снимки[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gregor Tassie Kirill Kondrashin: His Life in Music Page 6 2010 "The Bolshoi Theatre possessed several astonishingly fine conductors; Yuri Fayer and Lev Steinberg both originated from the provinces and possessed sophisticated repertoires."