Лав Борисов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лав Борисов
Роден(а)Лав Иванович Борисов
Занимањеглумец
Активен1954 – 2011

Лав Иванович Борисов (руски: Лев Иванович Борисов; 8 декември 1933 во Пљос, Ивановска област - 15 ноември 2011 во Москва[1]) — руски глумец, со звањето „народен глумец на Русија“.

Негов помлад брат е глумецот Олег Борисов. Лев Борисов дипломирал во 1956 година. Во периодот со 1960 работел во студиски театар, а во периодот до 1974 бил глумец во драмскиот театар Спартаковскаја. Од 1974 до 1981 година, бил глумец во Регионалниот театар Островски, од 1981-1987, бил глумец на Московскиот драмски театар Станиславски, од 1987 година глумец на Московскиот театар Ермолов.

Како филмски глумец, својата кариера ја започнал во 1950-тите и има одиграно голем број на улоги.

Наводи[уреди | уреди извор]