Лавертецо (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лавертецо
Грб на Лавертецо
ДржаваШвајцарија
КантонТичино
ОбластЛокарно
Површина[1]
 • Вкупна58,17 км2 (2,246 ми2)
Надм. вис.&10000000000000536000000536 м
Население (Грешка: погрешен формат за време[2])
 • Вкупно1,211
 • Густина0,21/км2 (0,54/ми2)
Поштенски код6595
БИЗ број5112
Обиколен/а одБрионе, Корипо, Куњаско, Фраско, Гера, Гордевио, Гордола, Ирања, Локарно, Лодрино, Персонико, Преонзо, Вогорно
Мреж. местоlavertezzo.ch
SFSO statistics

Лавертецо ― општина во округот Локарно во кантонот Тичино во Швајцарија.

Историја[уреди | уреди извор]

Двоен лаков камен мост кај Понте деи Салти

Лавертецо како село првпат се споменува во 1327 година како Лавертезе.[3] Во средниот век, Лавертецо бил oдред (squadra) на градската заедница (vicinanza) Верзаска. Со векови, луѓето живееле, во летните месеци, во долината на Верзаска и мигрирале во зима, со својот добиток, во долните долини. По распуштањето на Теричоле во 1920 година, заедничка територија помеѓу Локарно, Минусио и Мергосија, населбата Ријацино била доделена на Лавертецо.

Парохиската црква „Мадона од ангелите“ била изградена во 18 век. Лавертецо станала независна парохија во 16 век, кога се одделила од Вогорно. Бил добиен провост во 1806 година.[3]

Двојниот лаков камен мост бил изграден во 17 век и е една од најкарактеристичните знаменитости во селото Лавертецо. Економијата во долината се состоела главно од земјоделство и пасење. Имало додаден приход, од иселенеци кои заминале во Италија, особено во Палермо. Во 1873 година, тие започнале систематски да произведуваат гранит од каменоломи во Лавертецо. Во последните децении на 20 век, Ријацино се развил во трговско и одмаралишно средиште. До 2000 година, земјоделскиот сектор сè уште обезбедувал добра една десетина од работните места во Лавертецо.[3]

Географија[уреди | уреди извор]

Реката Верзаска
Воздушен поглед (1946 година)

Лавертецо има површина од 58,11 км2, согласно до 1997 година. Од оваа област, 0.7 км2 или 1,2% се користи за земјоделски цели, додека 29,34 км2 или 50,5% е пошумено. Од остатокот на земјиштето, 0,52 км2 или 0,9% е населено (згради или патишта), 0,96 км2 или 1,7% се реки или езера и 22,83 км2 или 39,3% е неискористено земјиште.

Од изградената област, домувањето и зградите сочинуваат 0,5%, а превозната инфраструктура 0,1%. Од пошуменото земјиште, 36,8% од вкупната површина на земјиштето е силно пошумено, додека 11,4% е покриено со мали дрвја и грмушки, а 2,3% е покриено со овоштарници или мали гроздови на дрвја. Од земјоделското земјиште, 0,4% се користи за одгледување земјоделски култури. Целата вода во општината е течна вода. Од неискорисните области, 23,4% се неискористена вегетација и 15,9% се премногу карпести за вегетација.[4]

Општината се наоѓа во окгругот Локарно. Се состои од селото Лавертецо во долината на Верзаска (со селата Аквино, Ранконе и Самбугаро) и ексклавата Лавертецо Пијано во долината Магадино (со селските оддели Ријацино, Монтедато и Бугаро).

Грб[уреди | уреди извор]

Блазонот на општинскиот грб е син, со претставен пеликан и три млади пеликани. Грбот доаѓа од грбот на епископот Аурелио Бакијарини.[5]

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Целото село Лавертецо е назначено како дел од Списокот на културно наследство на Швајцарија.[6]

Религија[уреди | уреди извор]

Црковна кула на црквата во Лавертецо

Од пописот во 2000 година, 840 или 76,5% биле римокатолици, додека 119 или 10,8% припаѓале на швајцарската реформирана црква. Постојат 96 лица (или околу 8,74% од населението) кои припаѓаат на друга црква (не е наведено на пописот), а 43 лица (или околу 3,92% од населението) не одговориле на прашањето.[7]

Образование[уреди | уреди извор]

Целото швајцарско население е главно добро образовано. Во Лавертецо околу 61,7% од населението (на возраст меѓу 25-64 години) имаат завршено или необврзно средно или дополнително високо (или универзитет или факултет за применети науки.[8]

Во Лавертецо имало вкупно 221 студент (согласно до 2009 година)/ Образовниот систем на Тичино обезбедува до три години незадолжителна градинка, а во Лавертецо имало 44 деца во градинка. Програмата за основно училиште трае пет години и вклучува и стандардно училиште и специјално училиште. Во селото, 74 ученици посетувале стандардни основни училишта и 3 ученици посетувале специјално училиште. Во системот на пониско средно училиште, учениците или посетуваат двегодишно средно училиште проследено со двегодишно пред-учество или посетуваат четиригодишна програма за подготовка за високо образование. Во двегодишното средно училиште имало 50 ученици, додека 6 ученици биле во четиригодишната напредна програма.

Средното средно училиште вклучува неколку избори, но на крајот на средношколската програма, ученикот ќе биде подготвен да влезе во занает или да продолжи на универзитет или колеџ. Во Тичино, стручните студенти можат или да посетуваат училиште додека работат на нивна пракса или чирак (што трае три или четири години) или може да посетуваат училиште проследено со стажирање или чирак (што трае една година како редовен студент или една и пол година до две години како вонреден студент).[9] Имало 15 стручни студенти кои оделе на училиште со полно работно време и 28 кои посетувале скратено работно време.

Професионалната програма трае три години и подготвува студент за работа во инженерство, медицинска сестра, информатика, бизнис, туризам и слични области. Во професионалната програма имало 1 студент.[10]

Согласно до, имало 99 студенти од Лавертезо кои посетувале училишта надвор од општината.[11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Arealstatistik Standard - Gemeindedaten nach 4 Hauptbereichen
 2. Сојузна статистичка служба на Швајцарија — STAT-TAB Ständige und Nichtständige Wohnbevölkerung nach Region, Geschlecht, Nationalität und Alter (германски)
 3. 3,0 3,1 3,2 „Lavertezzo“ на германски, француски и италијански во „Историски речник на Швајцарија“.
 4. Altitudine, superficie, secondo il genere di utilizzazione, rilevazione 1992/1997, e densità della popolazione, nel 2000 Архивирано на 7 јули 2011. (италијански) Пристапено на 20 март 2021.
 5. Flags of the World.com Пристапено на 20 март 2021.
 6. „Kantonsliste A-Objekte:Ticino“ (PDF). KGS Inventar. Federal Office of Civil Protection. 2009. Архивирано од изворникот (PDF) на 6 јули 2011. Посетено на 20 март 2021.
 7. Popolazione residente, secondo la lingua principale e la religione, nel 2000 Архивирано на 7 јули 2011. (италијански) Пристапено на 20 март 2021.
 8. Swiss Federal Statistical Office Архивирано на 5 јануари 2016. Пристапено на 20 март 2021.
 9. EDK/CDIP/IDES (2010). KANTONALE SCHULSTRUKTUREN IN DER SCHWEIZ UND IM FÜRSTENTUM LIECHTENSTEIN / STRUCTURES SCOLAIRES CANTONALES EN SUISSE ET DANS LA PRINCIPAUTÉ DU LIECHTENSTEIN (PDF) (Report). Посетено на 20 март 2021.
 10. Allievi e studenti, secondo il genere di scuola, anno scolastico 2009/2010 Архивирано на 7 јули 2011. (италијански) Пристапено на 20 март 2021.
 11. Swiss Federal Statistical Office - Statweb Архивирано на 4 август 2012 г. (италијански) Посетено на 20 март 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]