Лабунишка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лабунишка Река
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворЈабланица
УстиеЦрн Дрим

Лабунишка Рекарека во Југозападна Македонија со извор на планината Јабланица.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката се наоѓа на падините на Јабланица и поминува низ селата Лабуништа и Јабланица и се влева во Црн Дрим.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 8. ISBN 978-9989-2117-6-8.