Лабораторијата на Декстер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лабораторијата на Декстер
Жанр
Создадена одГенди Тартаковски
Режирана од
  • Генди Тартаковски
Земја на потекло САД
Првичен јазиканглиски
Бр. на сезони4
Бр. на епизоди78 (216 сегменти) (список на епизоди)
Производство
Времетраење22 минути
Прикажување
Првична мрежаCartoon Network
Првично прикажување27 април 1996 – 20 ноември 2003
Надворешни врски
Мрежна страницаcartoonnetwork.com/tv shows/dexter/

Лабораторијата на Декстер (англиски: Dexter's Laboratory), позната и како Декстеровата лабораторија — американска анимирана серија по идеја на Генди Тартаковски (творецот на Самурај Џек) за Cartoon Network. Лабораторијата на Декстер станала една од најпопуларните и најуспешните изворни серии на Cartoon Network и довела до промена во насоката на каналот кон создавање пооригинални серии. Низ годините, серијата добила висока оценка и потврдни одзиви, како и номинации за 4 Еми и други награди.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Серијата се врти околу генијалното момче по име Декстер, кое има тајна лабораторија скриена зад полица за книги во неговата соба. Декстер го користи својот разум за да измислува разни апаратури и да спроведува научни опити, што често доведува до смешни и збркани последици. Сепак, честољубивата сестра на Декстер, Ди-Ди, често навлегува во неговата лабораторија, создавајќи предизвици и забавни ситуации. Серијата ги следи обидите на Декстер да ја задржи својата лабораторија во тајност додека се движи низ предизвиците на секојдневниот живот, вклучително и справувањето со неговата досадна сестра и разните пронајдоци што тргнале наопаку.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Internet Archive, Jeff (2006). Who's who in animated cartoons : an international guide to film & television's award-winning and legendary animators. New York : Applause Theatre & Cinema Books ; Milwaukee, WI : Hal Leonard Corp. [distributor]. ISBN 978-1-55783-671-7.
  2. Woulfe, Molly (June 24, 2003). „Meet 'Dexter's' Dad: Chicago-bred Animator Draws from His Imagination“. The Times of Northwest Indiana. Архивирано од изворникот November 28, 2018. Посетено на November 28, 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]