Кјуб (ресторан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кјуб
Кјуб, сместен во Милано, Италија
Информации за ресторанот
Основан2011
Моментален сопственикЕлектролукс
ГотвачРазлични
Вид на хранаРазлични
ГрадМилано и Брисел (2011)
Лондон и Стокхолм (2012)
Капацитет18
РезервацииСамо резервации
Мреж. местоelectrolux.co.uk/Cube/
„Кјуб“ на Кралската шведска опера
„Кјуб“ на Педесетгодишната во Брисел
Клод Боси, во Кјуб во Лондон

Кјуб е шетачки ресторан создаден од Електролукс. Од 2011 година, двете верзии на ресторанот се сместени во различни градови во Европа, каде што голем број гости познати готвачи донеле тимови и јадења од нивните ресторани за да готват во просториите.

Опис[уреди | уреди извор]

Кјуб е дизајнирана од дизајнерското студио Парк Асосијати во Милано, а конструкцијата опфаќа простор од 140 m2. Има надворешен балкон кој овозможува видно поле од 360 степени. Надворешната обвивка е изработена од алуминиум и има хексагонални форми исечени во обвивката со ласер за да се пропушта светлина во внатрешноста. Шетачкиот ресторанот делува како промотивен уред за производителот на апарати за домаќинство Електролукс, а ресторанот е опремен со нивната опрема.[1]

Биле направени две копии на Кјуб, кои патуваат низ Европа во различен град секоја година. Во текот на 2011 година, верзиите на ресторанот ги посетиле Милано и Брисел,[2] додека во 2012 година биле во Лондон и Стокхолм. Ресторанот се покажал толку популарен во Лондон што во септември 2012 година било објавено дека ресторанот ќе остане во градот до 31 јануари 2013 година.[3] Постојат дополнителни планови ресторанот да ги посети Швајцарија и Русија.[4] Во секој град, ресторанот е поставен на врвот на споменик; во Брисел бил на врвот на триумфалната порта на Парк ду Синквантенер,[5] во Милано кај Галеријата Виторио Емануеле II, во Лондон на врвот на центарот Саутбанк.[3]

Познати готвачи од тие земји се донесени во просторите со цел да го покажат готвењето што вообичаено го произведуваат во нивните ресторани.[2] Тие вклучуваат готвачи со ѕвезда на Мишелин, како што се Барт Де Потер од Пасторале,[6] Клод Боси од Хибискус и Даниел Клифорд од Мидлетен дом.[7][8]

Прием[уреди | уреди извор]

За време на престојот во Лондон, Џон О'Села од Дејли Телеграф јадел во Кјуб додека Даниел Клифорд бил во резиденцијата. Тој мислел дека како „промотивно возило има многу поголемо влијание од изложбениот штанд во Кари“, но на крајот од оброкот неволно си заминал, велејќи: „Јас обично не сум љубител на корпоративни шетачки ресторани, но за оние кои можат да си го дозволат тоа, Електролукс создаде нешто посебно“.[1] Лиза Марквел за Индепендент додека Сат Бејнс готвела го опишала просторот како „блескав“ и на локацијата и дала оценка осум од десет.[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 O'Ceallaigh, John (17 July 2012). „Restaurant review: The Cube by Electrolux, Royal Festival Hall“. The Daily Telegraph. Архивирано од изворникот на 17 July 2012. Посетено на 16 September 2012.
  2. 2,0 2,1 „Electrolux The Cube: cuando la cocina se hace pop up“. Evento Plus (Spanish). 7 June 2011. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 16 September 2012.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. 3,0 3,1 „Electrolux Extends Cube's London Run“. Appliance Magazine. 13 September 2012. Архивирано од изворникот на 2014-07-14. Посетено на 16 September 2012.
  4. „Ресторан-кочевник The Cube посетит Россию“. Gastronom.ru (Russian). 25 March 2011. Посетено на 16 September 2012.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)[мртва врска]
  5. „The Cube trekt naar Milaan“. De Standaard (Dutch). 25 August 2011. Посетено на 16 September 2012.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  6. van Boxem, Koen (8 January 2012). „Het boerenjaar van Chef van het Jaar Bart De Pooter“. De Tijd (Dutch). Посетено на 16 September 2012.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  7. Karpel, Ari (27 August 2012). „Electrolux Takes Pop-Up Dining to New Heights“. Co.Create. Посетено на 10 September 2012.
  8. „Luxury London meal from Sat Bains sparks new look at food“. Nottingham Post. 5 June 2012. Архивирано од изворникот на 2013-04-21. Посетено на 9 June 2012.
  9. Markwell, Lisa (1 July 2012). „The Cube by Electrolux, The Royal Festival Hall, London, SE1“. The Independent. Посетено на 16 September 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]