Кјубишевско Езеро (вештачко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Вештачко езеро Кјубишев
Kuib-vodoh-oliv.jpg
близку Улјановск
Координати 53°26′ СГШ 49°27′ ИГД / 
Вид Хидроелектричен резервоар
Главни приливи Волга, Кама, Свијага, Казанка, Болшој Черемшан
Главни истеци Волга
Сливни земји Русија
Најг. должина повеќе од 500 km км
Најг. ширина 35 km км
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“

}}6.450 km² км2
Прос. длабочина 8 m м
Најг. длабочина 41 m м
Зафатнина 57.3 km³ км3
Брег 2604 km км
Надм. височина 53 м
Острови Свијажск
Населени места Казан
Улјановск
Толјати
Зеленодолск
Волжск
Болгар
Тетуши
Новоулјановск
Чистопол
Лаишево

Кујбишевскотo вештачко езеро (руски: Ку́йбышевское водохрани́лище, тат. Куйбышев сусаклагычы) е вештачко езеро на средниот ток на реката Волга во европскиот дел на Русија. Дел е од таканаречената каскада Волга-Кама и е најголемото вештачко езеро во Европа.

Езерото понекогаш е нарекувано и Самарско вештачко езеро, поради блискиот град Самара, кога порано се викал Кјубишев. Името на езерото до денес не е званично променето.

Езерото е изградено во периодот од 1950-1955. За изградбата на браната биле употребени 162 милиони м³ земја и 7,036 милиони м³ армиран бетон. Браната има висина од 27 до 44,5 метри над нивото на реката Волга. Дваесетте турбини а хидроцентралата имаат сила од 2,315 MW (17 пати по 115 MW и три пати по 120 MW).

Реката Волга тече низ езерото, а во него уште се вливаат и: Волга, Кама, Свијага, Казанка, Болшој Черемшан. Поголеми градови на ова езеро се: Казан, Улјановск, Толјати и Зеленодолск.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]