Кјељце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Панорама на Кјељце
Кјељце
Колаж од Кјељце
Колаж од Кјељце
Грб на Кјељце
Грб
Кјељце се наоѓа во Полска
Кјељце
Координати: 50°53′ СГШ 20°37′ ИГД / 
Држава Полска
Војводство Светокришко Војводство
Создаден XI век
Права на град 1364
Управа
 • Градоначалник Војчех Љубавски
Површина
 • Вкупна 109.65 км2
Најг. вис. 408 м
Најм. вис. 260 м
Население (2014)
 • Вкупно 199.475
 • Густина 1.819/km2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски број 25-001 до 25-900
Повик. бр. +48 41
ISO 3166 PL-KI
Авт. таблички TK
Мреж. место http://www.um.kielce.pl


Кјељце (полски: Kielce) - град во Полска во Светокришкото Војводство. Кјељце е важен економски и културен центар на Полска. Во 2014 година во градот живееле 199.475 жители.[1]


Местоположба[уреди | уреди извор]

Кјељце се наоѓа на југ на Полска, во Светокришките Планини. Низ градот минува рекичка, Силница. Порано Кјељце бил важен центар за експлоатација на камен, а во денешни дни тој е трговски и културен центар.


Наводи[уреди | уреди извор]