Кјелд Нуис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кјелд Нуис на Зимските Олиписки игри во Сочи

Кјелд Нуис (холандски изговор: [kjɛlt nœys]; роден на 10 ноември 1989 година)[1] е холандски лизгач на брази патеки. Тој бил два пати олимписки шампион, откако го освои Олимпиското злато и на 1000 и 1500 метри на Зимските олимписки игри во 2018 година, и два пати Светски шампион во далечина во 1000 и 1500 метри од 2017 година и многу пати Светски единствен шампион на далечина на 1000 и 1500 метри од 2012-2017 година и 4 сезонски победник на светскиот куп од 1000 метри (од 2012 до 2018 година) и 2 пати на 1500 метри (2017 и 2018 година). Неговите специјални дисциплини се 1000 и 1500 метри.

Кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kjeld Nuis (own site)“. www.kjeldnuis.nl. http://www.kjeldnuis.nl/. посет. 19 февруари 2012 г.