Куќа на 1.000 трупови (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Куќа на 1.000 трупови
House of 1000 Corpses“
200п
РежисерРоб Зомби
ПродуцентAndy Gould
СценаристРоб Зомби
НастапуваатСид Хајг
Бил Мозли
Ерин Даниелс
Шери Мун Зомби
МузикаРоб Зомби
Скот Хамфри
КинематографијаАлекс Попас
Том Ричмонд
МонтажаКетрин Химов
Роберт К. Ламберт
Шон К. Ламберт
Роберт В. Хедланд
ДистрибутерLions Gate Films
Премиера11 април 2003
Времетраење88 мин.
Држава САД
ЈазикАнглиски
Буџет$7 милиони
Бруто заработка$16,829,545

Филмот „Куќа на 1.000 трупови“ (анг. House of 1000 Corpses) е режисерскиот деби на Роб Зомби, создаден во традиционалната стилистика на хорор филмови, но исто така вонредно дополнителен со црн хумор.

Кратка содржина[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]