Прејди на содржината

Куќа на ул. „Страшо Пинџур“ бр. 1 (Струмица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Страшо Пинџур“ бр. 1
Поглед на куќата
Општи податоци
ГрадСтрумица, Општина Струмица
ЗемјаМакедонија

Куќа на ул. „Страшо Пинџур“ бр. 1 — куќа во Старата чаршија во градот Струмица. Објектот е заведен како културно наследство на Македонија во списокот на заштитени добра на Министерството за култура.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитено културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 16 август 2022.