Куќа на ул. „Маршал Тито“ бр. 170 (Гевгелија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куќа на ул. „Маршал Тито“ бр. 170
Starakukja.jpg
Поглед на куќата (2020 г.)
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Типкуќа
АдресаМаршал Тито бр. 170
ГрадГевгелија
Земја Македонија
Технички податоци
Катови1

Куќа на ул. „Маршал Тито“ бр. 170 — административна зграда во градот Гевгелија, прогласена за културно наследство на Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Зградата се наоѓа во средишниот дел на градот Гевгелија, на улицата „Маршал Тито“ бр. 170.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Објектот е во сопственост на Министерството за одбрана, во кој се сместени и службените простории на ова министерство.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Туризам“. bansko-gevgelija.airbansko.org. Посетено на 2022-02-22.