Куќа на Корча

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Корча
Поглед на куќата
Карта
Општи податоци
Статусевидентирано културно добро
Видкуќа
Стилнеокласичен
ГрадСтруга
Земја Македонија
Завршена1931
Технички податоци
Катови2

Куќа на Корча — стара куќа во градот Струга, заведена како евидентирано културно добро.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Куќата се наоѓа во Струшката чаршија, на левиот брег на реката Црн Дрим. Сместена е на улица „Маршал Тито“ бр. 6. Изградена е во 1931 г.[1] Му припаѓа на семејството Корча. До неа е Охридската банка.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 План за управување со Светското природно и културно наследство на Охридскиот Регион со Акциски план (2020-2029) (PDF). Скопје-Охрид-Струга-Дебрца. 2020. стр. 297.