Кушадаси (залив)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кушадаси, провинција Кушадаси/Ајдин, Турција

  Заливот Кушадаси (турски: Kuşadası Körfezi) е многу мал залив сместен во Егејското Море, што го дели грчкиот остров Самос од копното на Турција. Кушадаси е туристички град на западниот брег на Егејското Море на Турција, на заливот Кушадаси. Самос кој што е во Грција се граничи со заливот Кушадаси на север и исток, а копното на Турција на запад се граничи со Кушадасискиот Залив. Теснецот Микале го дели островот Самос од турското копно и го поврзува Заливот Кушадаси со водите југозападно од Турција и јужно од островот Самос.

На 30 октомври во 2020 година, имало смртоносен земјотрес со јачина од 7 степени кој го погоди заливот, предизвикувајки мало цунами. Епилог беа 117 жртви во Турција и двајца на островот Самос.

37°50′29″N 27°08′01″E / 37.84139° СГШ; 27.13361° ИГД / 37.84139; 27.13361