Кучај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кучај
Kucaj mountains.jpg
Планини Кучај, Источна Србија, 2011 г.
Највисока точка
Надм. вис.1284 м
Географија
Кучај на интерактивна карта

МестоИсточна Србија
Матичен венецКарпати

Кучај е планина во источна Србија меѓу реката Ресава, Злотска Река и Црн Тимок. Припаѓа на групата Карпатско-балкански планини. Има правец на пружање на североисток-југозапад на должина од 40 км. Планината е претежно изградена од шкрилци и варовник.На кучај се наоѓа пространа брезовачка површина на броини карстни полиња (Игриште, Торовиште, Велика и Мала Брезовица). Најголем врв на Кучај е Велика Треста - 1.284м.[1] Кучај се состои од следниве височини Копривно брдо,Јавориште и Малинки.

Наводи[уреди | уреди извор]