Прејди на содржината

Кутија за Накит (ѕвездено јато)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кутија за Накит
NGC 4755 од телескопот VLT
Автор: ESO
Податоци (епоха J2000)
СоѕвездиеЈужен Крст
Ректасцензија12ч 53м &1000000000000004200000042с[1]
Деклинација−60° 22.0′[1]
Оддалеченост6,4 исг[2] (1,968 кпс[3])
Физички особености
МасаM
Полупречник-
Старост16 мг[3]
Знаменитости-
Други назнакиNGC 4755,[1] Хершелова Кутија за Накит,[1]
јато Капа Јужен Крст,[1] Колдвел 94[4]
Поврзано: Расеано ѕвездено јато

Кутија за Накит (NGC 4755, Колдвел 94 / C94 или Капа Јужен Крст) — расеано ѕвездено јато во соѕвездието Јужен Крст, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4755 се споменува и како OCL 892, ESO 131-SC16, Jewel Box, Kappa Cru cluster.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1751 година од страна на Никола Луј де Лакај, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 0,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4755 е од видот I3r.[5] Видливиот сјај со голо око изнесува 4,2 m.[6] NGC 4755 има само една позната привидна димензија, која изнесува 10'.[6]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 53 м 39 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -60° 21' 42"".[7]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4755 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 429; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8989. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „SIMBAD Astronomical Database“. Results for NGC 4755. Посетено на 2006-12-14.
  2. „WEBDA Open cluster“. Results for NGC 4755. Посетено на 2007-01-12.
  3. 3,0 3,1 Kaltcheva, N.; Golev, V.; Moran, K. (2013). „Massive Stellar Content of the Galactic Supershell GSH 305+01-24“. Astronomy & Astrophysics. 562: A69. arXiv:1312.5592v1. Bibcode:2014A&A...562A..69K. doi:10.1051/0004-6361/201321454.
  4. „Deepsky Observer Companion Database“. Results for NGC 4755. Посетено на 2013-06-08.
  5. Запис за Кутија за Накит (ѕвездено јато) на НАСА (англиски)
  6. 6,0 6,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}
  7. NGC {{{n}}}, SIMBAD, Центар за астрономски податоци во Стразбур

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]