Куско (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За други значења на поимот „Куско“, видете ја страницата за појаснување.
Куско
Cusco
округ
Поглед кон Куско.
Поглед кон Куско.
Местоположва во покраината Куско.
Местоположва во покраината Куско.
Држава Перу
РегионРегион Куско
ПокраинаПокраина Куско
Основан1821
Главен градКуско
Реони
Управа
 • ГрадоначалникМарина Секериос Монтесинос
(2007-2010)
Површина
 • Вкупна116,22 км2 (4,487 ми2)
Надм. вис.&100000000000033990000003.399 м
Население (попис од 2005)
 • Вкупно103.836
 • Густина8,9/км2 (23/ми2)
Часовен појасPET (UTC-5)
Мреж. местоmunicusco.gob.pe

Куско е округ во покраината Куско, во регионот Куско во Перу. Округот се граничи со окрузите Корка и Порој на запад, со покраините Анта, Калка и Урубамба на север, со округот Сан Херонимо на исток и со окрузите Сантјаго и Сан Себастијан на југ.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]