Куров (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Грб на Куров

Куров (полски: Kurów) е село во југоисточна Полска, лоцирано меѓу Пулави и Љублин, на реката Куровка. Тоа е главно место на одделна гмина во Љублинското војводство и има околу 2800 жители според пописот од 2005 година.Координати: 51°24′N, 22°11′E