Курник (пирог)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Курник, традиционална руска пита за прослави. Се полни со парчиња пилешко, печурки, блини, ориз, јајца


Курник (руски: курник; „пилешки пирог“), познат и како свадбен пирог или цар пирог, е солен руски пирог во форма на купола, обично полнет со пилешко или мисирка, јајца, кромид, каша или ориз и други состојки по избор. Понекогаш се полнел со варени кикиришки од петел.[1] Овој пирог потекнува од Јужна Русија, особено во козачките заедници и се користел како „свадбен пирог“ во остатокот од земјата. Има форма на купола, за разлика од кој било друг сладок пирог. Во посебни случаи, ова јадење се служело и на царот. Дури и денес, овој пирог се служи во посебни прилики во поголемиот дел од Русија.

Обичаи[уреди | уреди извор]

За свадбите се готвел курник и за двајцата сопружници. Пирогот на младоженецот се украсувал со фигури на луѓе што ја претставуваат силата на младото семејство. Од друга страна, курникот на невестата бил украсуван со цвеќиња, за кои се вели дека претставуваат убавина и добрина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Леонид Зданович. Кулинарный словарь, Курник. Москва: Вече, 2001, ISBN 5-7838-0923-3 (Leonid Zdanovich. Culinary dictionary, "Kurnik". Moscow: Veche, 2001; in Russian)