Курлово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знаме на Курлово

Курлово (руски: Курлово) — град во Владмирската област, Русија, на 80 километри јужно од Владимир, административниот центар на областа. Население: 6,764 жители (2010);[1] и 7,433 жители (2002).[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“. Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. Посетено на June 29, 2012.
  2. Федерална служба за државна статистика (21 мај 2004). Численность населения России, субъектов Российской Федерации в составе федеральных округов, районов, городских поселений, сельских населённых пунктов – районных центров и сельских населённых пунктов с населением 3 тысячи и более человек (Бројот на населението во Русија, субјектите на Руската Федерација, во рамките на федералните окрузи, реони, градски населби, селски населени места до население од над 3,000 луѓе)“. Всероссийская перепись населения 2002 года (Серуски попис на населението 2002) (руски). Федерална служба за државна статистика. Посетено на 25 септември 2008.