Курбиново (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Курбиново
Курбиново се наоѓа во местоположба во рамките на Македонија
Курбиново
Курбиново
(местоположба во рамките на Македонија)
Местоположба 40°59′07″ СГШ 21°04′06″ ИГД / 
Основни податоци
Име Курбиново
Место Курбиново
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Курбиново е археолошки локалитет во преспанското село Курбиново. Локалитетот претставува населба од римско и доцноантичко време. Се наоѓа во селото и во неговата непосредна околина, каде се откриени повеќе објекти градени од камен и варов малтер, имбрекси, тегули. При изградбата на плевна на локален селанец, била пронајдена мермерна глава која сега се чува во Народниот музеј во Белград. На повеќе места се откриени питоси, монети и друг археолошки материјал. Наодите се чуваат во Музејската збирка во Ресен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069